Czy warto korzystać z psychoterapii?

Niewątpliwie, psychoterapia obrosłą wieloma mitami. Dlatego też, wiele osób nie chce się jej poddawać, przez co bardzo cierpi ich zdrowie. Co warto wiedzieć o psychoterapii? W jakich sytuacjach warto z niej skorzystać?

Leczenie zaburzeń

Najogólniej rzecz ujmując, psychoterapia zajmuje się leczeniem zaburzeń natury psychicznej. Wielu osobom kojarzy się to niestety tylko z zaawansowanymi psychozami, które uniemożliwiają funkcjonowanie. W rzeczywistości jednak większość zaburzeń nie daje aż tak dużych objawów i dotyczy zwykłych ludzi. przykładami mogą być depresja oraz rozmaite fobie. Dotyczą one najzwyklejszych ludzi, którzy często przez lata są w stanie ukrywa swoje problemy. Niestety, krycie się z problemami nie jest dobre i często kończy się tragicznie.

Różne typy psychoterapii

Warto zauważyć, że jest wiele rodzajów psychoterapii. Obecnie najpopularniejsze jest podejście poznawczo-behawioralne. Jest to psychoterapia oparta na metodach naukowych o udowodnionym działaniu. Terapeuta poznawczo-behawioralny działa w dwojaki sposób. Po pierwsze próbuje on wpłynąć na schematy myślowe pacjentów. Jest to komponent poznawczy terapii. Jeśli natomiast chodzi o część behawioralną, polega ona na wyuczeniu lub oduczeniu pewnych zachowań.

Ponadto, istnieje też na przykład psychoterapia humanistyczna, która skupia się na rozwoju osobowym pacjenta. Warto też wspomnieć o psychoterapii psychodynamicznej, która czerpie z psychoanalizy oraz o psychoterapii systemowej, będącej niejako połączeniem różnych podejść.

Jak skuteczna jest psychoterapia?

Bez wątpienia, przed przystąpieniem do psychoterapii każdy chciałby wiedzieć, czy faktycznie jest ona skuteczna. Czy zdrowie ulegnie poprawie po poddaniu się terapii poznawczo-behawioralnej lub jakiejkolwiek innej?

Generalnie wiele zależy od tego, o jakim schorzeniu mowa. Psychoterapia na pewno pozytywnie wpływa na zdrowie, niemniej jednak w przypadku niektórych zaburzeń wpływ ten jest większy, a w przypadku innych nieco mniejszy.

Dosyć dobre wyniki notuje się jeśli chodzi o wpływ psychoterapii na depresję. Zwłaszcza psychoterapia poznawczo-behawioralna odnosi w tej mierze duże sukcesy. Niemniej jednak, wielu sytuacjach psychoterapia okazuje się niewystarczalna. Konieczne jest wtedy również wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Ponadto, psychoterapia sprawdza się również w leczeniu lęków oraz fobii. W tym przypadku również do najskuteczniejszych należy terapia poznawczo-behawioralna. Niemniej jednak, również psychoterapia psychodynamiczna odnosi pewne sukcesy w leczeniu fobii oraz lęków. Nie ma bowiem wątpliwości, że ich podstawy leżą przynajmniej częściowo gdzieś w podświadomości, do której psychodynamika pomaga się dostać cierpiącemu pacjentowi.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *