Nitonakrętki – czym się cechują?

Chcecie zdecydować się na porządne nitonakrętki? W dzisiejszym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat tych elementów – służących do wykonywania połączeń nitowych. Co warto sobie zapamiętać raz na zawsze? Jakie mamy tutaj najważniejsze zalety tych elementów?

Co warto wiedzieć na temat nitonakrętek?

Nitonakrętki składają się ogólnie z trzech różnych części. Jest to element gwintowany, niegwintowany cienkościenny oraz kołnierz. Nitonakrętki to swego rodzaju tulejki. Praca z nimi jest bardzo prosta. Jak to wszystko jednak wygląda od tak zwanej kuchni? Przekonajmy się krok po kroku. Na początek trzeba wkręcić nagwintowany trzpień (tuż od strony kołnierza). Potem musicie osadzić nitonakrętkę w starannie wykonanym otworze. Następnie trzeba docisnąć ją za pomocą kołnierza (do materiału). Istotne jest też wykonanie tak zwanego spęczenia. Na końcu wystarczy wyłącznie usunąć trzpień. Kiedy wymagana jest natomiast duża szczelność w konkretnej branży, należy wówczas zastosować nitonakrętki, które mają dodatkową uszczelkę (umieszczoną pod kołnierzem).

Nitonakrętki wyróżniamy pod względem kilku aspektów. Na przykład pod kątem zastosowanego materiału. Można zdecydować się choćby na akcesoria zrealizowane przy pomocy stali nierdzewnej. Cechują się one stosunkowo dużą odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Materiały z tego komponentu to również żarowytrzymałość, łatwa obróbka itp. Inną grupę stanowią nitonakrętki aluminiowe. Są one dość elastyczne, dlatego ich montaż nikomu nie sprawia trudności. W sklepach z tym konkretnym asortymentem można znaleźć również nitonakrętki kwasoodporne, węglowe itp.

Jak jeszcze wyodrębniamy takie akcesoria służące do wykonywania połączeń nitowych? Na przykład pod kątem rozmiaru lub wyglądu kołnierza. Macie okazję zdecydować się bowiem na nitonakrętki z kołnierzem cylindrycznym, cienkim, stożkowym, grubym, wpuszczanym oraz uniwersalnym. Warto tutaj wspomnieć również o rodzaju zakończenia. Do wyboru są elementy zamknięte, a także otwarte.

W jakich sytuacjach są stosowane nitonakrętki?

Gdzie mogą być wykorzystane takie elementy? Na przykład nitonakrętki przelotowe cylindryczne radełkowane z kołnierzem walcowym powiększonym (M5 – M6) bardzo dobrze sprawdzają się w branży budowlanej oraz przemysłowej. Można je swobodnie stosować również w czasie majsterkowania, różnych prac przydomowych. Należy podkreślić, że elementy tego typu są między innymi niezwykle proste w temacie montażu. Ponadto mogą być używane do różnych czynności. Akcesoria tego typu umożliwiają na przykład łączenie rozmaitych cienkościennych elementów. Chodzi nam w tym momencie o cienkie blachy itp.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *