Rodzice zwykle poświęcają wiele uwagi kwestii rozszerzania diety dziecka, niekiedy zapominając o tym, że to, co podajemy maluchom do picia, jest równie ważne. Warto zadbać o kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych u dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia.
Co najlepiej podawać niemowlętom do picia?
Do 6. miesiąca życia maluchom, które są karmione wyłącznie piersią, nie trzeba dodatkowo podawać żadnych napojów. Mleko mamy zaspokaja bowiem zarówno głód dziecka, jak i gasi jego pragnienie. Jeśli jednak niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, powinna mu być dodatkowo podawana woda dla niemowląt w ilości ok. 20% wypijanego mleka.
Gdy dziecko ukończy 6. miesiąc życia i rodzice zaczynają rozszerzać jego dietę o pokarmy stałe, należy wprowadzić do jego diety około 400 ml płynów dziennie. Soki ze względu na dużą zawartość cukru powinny być traktowane jako deser lub przekąska i podawane w ograniczonych ilościach. Podobnie jest z różnego rodzaju herbatkami przeznaczonymi dla niemowląt. Specjaliści od żywienia niemowląt zgadzają się co do tego, że to woda powinna być podstawowym płynem zaspokajającym pragnienie malucha. Jaką jednak wodę wybrać i jaka temperatura wody do picia dla niemowlaka jest odpowiednia? Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia u dziecka jest niegazowana woda źródlana podawana w temperaturze pokojowej. Maluch, który od początku będzie przyzwyczajany do jej smaku, w przyszłości chętniej będzie po nią sięgał.
Jaką wodę podawać dziecku?
Warto zastanowić się jaką wodę dla niemowlaka wybrać do picia i do przygotowywania mleka modyfikowanego. Lepiej nie używać do tego celu wody z kranu. Jej jakość jest monitorowana, dzięki czemu powinna być bezpieczna dla naszego zdrowia, należy jednak pamiętać o tym, że często w jej składzie znajdują się pozostałości środków dezynfekujących, jak np. chlor. Jeśli zdecydujemy się podać wodę z kranu, warto pamiętać o jej wcześniejszym przegotowaniu. Znacznie bezpieczniejszym dla zdrowia dziecka jest woda butelkowana.
Na sklepowych półkach znajdziemy wody wysoko zmineralizowane, średnio zmineralizowane, źródlane oraz lecznicze. Niemowlętom nie należy podawać wód wysoko i średnio zmineralizowanych. Wszystkie niezbędne składniki mineralne otrzymują one bowiem wraz z mlekiem. Regularne podawanie im wody z wysoką zawartością minerałów może doprowadzić do nadmiernego obciążenia nerek. Z tych samych powodów, należy unikać także wód leczniczych i średnio zmineralizowanych. Najlepszym wyborem jest woda źródlana, którą można podawać dziecku zarówno do picia, jak i używać jej do przygotowywania mleka modyfikowanego oraz innych posiłków podczas rozszerzania diety. Dzięki zbilansowanej zawartości składników mineralnych jest zdrowa i nie dostarczy ich dziecku w nadmiarze.
Warto zaznaczyć także, że najlepsza woda dla niemowląt to taka w szklanych butelkach, jak np. Iwoniczanka. Plastik, z którego wykonane są butelki, do których rozlewana jest woda, ma bardzo niską odporność na zmiany temperatury. Łatwo wydzielają się z niego szkodliwe substancje, które mogą przeniknąć do wody, a następnie kumulować się w organizmie dziecka. Woda w szklanych butelkach jest pod tym względem w pełni bezpieczna. Wygodny kapsel typu „Twist off” pozwala zabezpieczyć butelkę, gdy z niej nie korzystamy. Jej zaletą jest także to, że butelki mają niewielką pojemność, dzięki czemu ich zawartość jest szybko zużywana. W długo otwartej butelce wody z czasem mogą bowiem zacząć rozwijać się drobnoustroje.
Artykuł partnera