Masz już dość korzystania z gotowych zestawów z dioramami? Chcesz w końcu spróbować swoich sił w tworzeniu od podstaw makiet dla swoich modeli, ale nie jesteś pewien, jak się do tego zabrać? Mamy dla ciebie poradnik, z którym to zadanie okaże się bajecznie proste.
Zacznij od podstawy
Baza twojej dioramy musi być wykonana z dość sztywnego materiału. Możesz wyciąć ją ze styropianu, sklejki, płyty OSB, modeliny lub gąbki florystycznej. Ciekawym rozwiązaniem są również podstawy tworzone z masy papierowej, masy solnej lub klejów cementowych i gipsowych. Obecnie jednak najpopularniejszym tworzywem, z którego wykonuje się podstawy dioram, jest styrodur. Co to takiego?
Styrodur jest tworzywem podobnym do styropianu, jednak nieco gęstszym i mniej podatnym na kruszenie. Wykorzystuje się go głównie w budownictwie, jako materiał termoizolacyjny. Kupisz go w większości sklepów budowlanych.
Głównymi zaletami dioram z styroduru – oprócz niekruszenia się – są lekkość, odporność na nasiąkanie oraz niska cena. Druga z tych cech jest szczególnie istotna podczas malowania makiety, ponieważ daje ci gwarancję, że farba nie będzie wsiąkać w styrodurową podstawę. W przypadku innych materiałów nie zawsze możesz mieć taką pewność.
Mając wymierzony kawałek styroduru, musisz nadać mu odpowiedni kształt. Poczuj się jak rzeźbiarz i stwórz miniaturowe góry, pagórki, skarpy lub po prostu zwykłe polne drogi – wszystko zależy od tego, do jakiego modelu budujesz dioramę. Najprostszym sposobem rzeźbienia w styrodurze jest wykorzystanie rozgrzanego do czerwoności stalowego druta – wygnij go w łuk, nagrzej nad zapalniczką lub palnikiem kuchenki zaokrągloną część i zacznij formowanie podstawy twojej dioramy. Pamiętaj, aby drut trzymać za pomocą kombinerek! Zadbaj też o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym będziesz pracował.
Zadbaj o różne faktury
Podstawa gotowa? Pora więc nadać jej trochę barw i struktur. Chcąc osiągnąć efekt ziemi, możesz wykorzystać modelarską masę gipsową, klej do płytek zmieszany z wodą, gips lub gotowe produkty zapewniające ziemiste wykończenie. Jeśli chcesz wyhodować na swojej dioramie trawę, użyj sztucznej trawy w formie sypkiej lub fragmentów maty trawiastej. Idealnym materiałem do odwzorowania asfaltowej drogi będzie z kolei papier ścierny. Możesz też rozważyć wykorzystanie drobnych kamieni dekoracyjnych, żwiru oraz piasku. Wszystkie te elementy przytwierdź z pomocą kleju.
Pamiętaj, że część pojazdów zostawia po sobie ślady – jeśli więc robisz dioramę militarną, która ma stanowić tło dla modelu czołgu, zadbaj o to, aby ten pozostawił po sobie koleiny w błotnistej drodze. Takie zabiegi potęgują efekt realistyczności twojej makiety.
Pora na kolor
Kiedy diorama nabierze faktur, bardzo prawdopodobne, że przyda się ją lekko… pokolorować. Na tym etapie warto np. nieco zróżnicować kolor trawy, tak aby nie była ona jednolita na całej makiecie. Możesz też nanieść w wybrane miejsca trochę suchych pasteli i pigmentów – da to ciekawy, lekko zakurzony efekt.
Zasadź drzewa, wznieś budowle
Jeżeli wszystkie poprzednie etapy są już za tobą, pozostało ci tylko rozmieszczenie wszystkich figurek. To ten moment, w którym rozmieszczasz wszystkie budynki, drzewa i krzewy oraz inne gotowe elementy – gdy to zrobisz, twoja diorama będzie gotowa do pokazania światu.
Więcej dowiesz się na: www.mojehobby.pl