Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której pierwsze objawy zaobserwować możemy zazwyczaj już w wieku dziecięcym. Jest to schorzenie cechujące się okresami wygaszania zapalenia oraz jego nawrotów. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a jej przyczyny związane są z działaniem wielu czynników. Leczenie AZS opiera się głównie na minimalizowaniu objawów poprzez zastosowanie odpowiednich leków oraz pielęgnację skóry podczas przebiegu choroby.

Niefarmakologiczne leczenie AZS

Mówiąc o leczeniu atopowego zapalenia skóry, mamy na myśli wygaszanie stanów zapalnych skóry i eliminowaniu czynników, które je powodują. Choroba ma podłoże genetyczne, jednak zarówno czynniki środowiskowe, jak i immunologiczne wpływają na jej rozwój.

Pierwszym z elementów walki z AZS jest natłuszczanie skóry, która w przebiegu choroby ma tendencje do wysuszania, co powoduje uciążliwy świąd. Osobom dotkniętym chorobą poleca się stosowanie środków na bazie emolientów, pomagających odbudowywać naturalną barierę ochronną skóry.

Kolejnym krokiem w leczeniu niefarmakologicznym jest próba eliminacji środków powodujących reakcję alergiczną. Mowa tutaj o pokarmach powodujących odpowiedź organizmu oraz alergenach np. w postaci pyłków roślin, czy zwierzęcej sierści.

Dużą skutecznością w leczeniu choroby wykazuje fototerapia. Polega ona na wykorzystaniu w terapii działania promieniowania ultrafioletowego. Wybrane obszary skóry objęte zapaleniem naświetlane są dobraną odpowiednio wiązką światła, co ma na celu złagodzenie objawów choroby.

Farmakologiczne leczenie atopowego zapalenia skóry

Metody leczenia farmakologicznego podzielić możemy na środki miejscowe i leczenie ogólne. Pierwsze z nich to przede wszystkim maści, które stosujemy na obszar skóry objęty zapaleniem. Do najpopularniejszych środków w tej kategorii zaliczyć możemy preparaty na bazie glikokortykosteroidów stosowane w stanach zaostrzenia zapalenia. Warto jednak wiedzieć, że ich długotrwałe stosowanie może przynieść skutki uboczne np. w postaci rozstępów.

Innymi środkami leczniczymi są preparaty należące do grupy inhibitorów kalcyneuryny. Jeżeli w trakcie choroby dojdzie do zakażenia, w obu przypadkach możliwe jest też wspomaganie terapii miejscowym stosowaniem środków grzybobójczych i antybiotyków, które hamują jego rozwój.

Oprócz leczenia miejscowego stosuje się także terapię ogólnoustrojową. W tym celu osobie chorej podaje się leki immunosupresyjne, których zadaniem jest wyhamowanie nadmiernej reakcji układu immunologicznego.

Pielęgnacja skóry z AZS

Oprócz wymienionych wyżej form terapii niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. W leczeniu AZS należy zrezygnować z tradycyjnych mydeł i żeli pod prysznic. Warto zastąpić je emulsją na bazie emolientów, która nie tylko natłuści skórę, ale także ochroni ją przed wysychaniem i pomoże odbudować naturalną warstwę lipidową naskórka.

Po oczyszczeniu skóry należy odpowiednio ją nawilżyć, używając do tego łagodnych emulsji, balsamów lub oliwki. Pościeli i ubrań nie należy prać w tradycyjnych proszkach. Zastąpić je można płatkami mydlanymi lub proszkami dla alergików.

Świetne preparaty na AZS można znaleźć na https://www.febumed.com.pl/pol_m_Sklep_Atopowe-Zapalenie-Skory-AZS-Egzema-273.html

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *