Osoby cierpiące z powodu alergii muszą na co dzień przestrzegać rozmaitych zasad. Część z nich dotyczy nawet takich kwestii, jak odpowiednie wyposażenie domowych wnętrz oraz wprowadzenie właściwie dobranych instalacji. Kluczowe bywa zamontowanie urządzeń grzewczych, które wpływają korzystnie na ogólne samopoczucie i kondycję alergików. Jakie produkty sprawdzają się najlepiej? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Alergie wziewne a domowe ogrzewanie – o czym pamiętać?
Podstawową kwestią w przypadku osób cierpiących na alergie wziewne jest minimalizowanie ekspozycji na czynniki alergizujące. Do najpopularniejszych alergenów, z którymi kontakt ma w zasadzie każdy z nas, zaliczają się roztocza.
Te maleńkie pajęczaki żyją powszechnie w ziemi i wodzie. Wiele rodzajów tych niewielkich żyjątek można znaleźć w domowym kurzu. Same stworzenia nie są groźne dla człowieka. Reakcje alergiczne u dorosłych i dzieci wywołują jednak ich odchody. Symptomy uczulenia są mocno zróżnicowane. Często bywają mylone z przeziębieniem lub grypą. Do najpopularniejszych zaliczają się: chrypka, kaszel, duszności lub katar.
Co takiego ogrzewanie w domu ma jednak wspólnego z roztoczami? Niektóre typy grzejników wywołują sztuczny ruch powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W efekcie unoszą się również odchody roztoczy, nasilając nieprzyjemne objawy uczuleniowe.
Ogrzewanie podłogowe – ograniczenie ruchu powietrza
Ruch powietrza wywołują systemy grzewcze konwekcyjne, czyli na przykład popularne centralne z grzejnikami naściennymi, rozmieszczonymi we wszystkich pomieszczeniach. Ogrzewają one powietrze, które unosi się ku sufitowi, a po wychłodzeniu stopniowo opada w stronę podłogi. Zachodzi zatem dodatkowa cyrkulacja, nazywana zjawiskiem konwekcji.
W domach alergików powinno się dążyć do ograniczenia ruchu powietrza i unoszących się razem z nim roztoczy. Najlepiej zatem zrezygnować z konwektorów, a na ich miejsce wykorzystać bezpieczniejsze i zdrowsze ogrzewanie podłogowe.
Ogrzewanie powierzchniowe – przyjemne ciepło i prawidłowy rozkład temperatur
Ogrzewanie podłogowe występuje w różnych wariantach. Można postawić na klasyczne ogrzewanie wodne lub wybrać prostsze i tańsze ogrzewanie elektryczne, które oferuje na przykład sklep Econovli.pl.
W obu przypadkach nie dochodzi do sztucznego ruchu powietrza. Podłoga nagrzewa się równomiernie, a następnie stopniowo oddaje ciepło do wnętrza. Nie ma zatem mowy o konwekcji. Dzięki temu alergicy mogą oddychać zdecydowanie spokojniej.
Dodatkowo ogrzewanie podłogowe uznaje się w ogóle za zdrowsze, gdyż pozwala na odpowiednie rozłożenie temperatury we wnętrzu. Cieplej jest przy stopach niż przy głowie, co też korzystnie wpływa na samopoczucie osób z uczuleniami wziewnymi.
Ogrzewanie podłogowe – sposób na bezpieczny i ciepły dom
Wprowadzenie do domów odpowiednich typów grzejników pozwala poprawić komfort mieszkaniowych osób z alergią na roztocza. Mogą cieszyć się przyjemnym ciepłem, a przy tym nie obawiać się ciągłego kataru lub chrypki. Wymiana grzejników potrafi zatem trwale podnieść jakość życia wszystkich dużych i małych domowników.