Grypa żołądkowa u dzieci – czym się objawia i jak sobie z nią radzić?

Jelitówka, popularnie nazywana grypą żołądkową, tak naprawdę jest wirusowym zapaleniem układu pokarmowego. To bardzo zaraźliwa choroba, wywoływana przez rotawirusy. Czy można się przed nią ustrzec? I jak postępować w przypadku zarażenia?

Objawy grypy żołądkowej

U dzieci choroba zazwyczaj objawia się wysoką gorączką, biegunką, wymiotami i złym samopoczuciem. Może pojawić się katar i ból gardła. Od momentu zakażenia do wystąpienia objawów mija zazwyczaj od 1 do 3 dni. Rotawirus uszkadza śluzówkę przewodu pokarmowego i namnaża się w niej. Objawy ustępują samoistnie po kilku dniach.

Czy można ustrzec dziecko przed chorobą?

Wirusowe zapalenie układu pokarmowego jest przenoszone drogą kropelkową. Osoba zainfekowana roznosi wirusa zarówno przed wystąpieniem pierwszych objawów (nie jest więc tego faktu świadoma), jak i już po ich ustąpieniu. Z tego powodu zazwyczaj chorobie ulegają wszyscy członkowie rodziny, czy całe grupy w żłobkach i przedszkolach. Zakażenie jest niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci. Wymioty i biegunka grożą odwodnieniem organizmu. Na stronie: kobiecosc.info znajdują się informacje, jak uchronić niemowlę przed infekcją. Można tam znaleźć również przydatne informacje na temat ciąży, owulacji i zdrowia. Przejście zakażenia uodparnia przed następnym zachorowaniem, jednak wywołanym wyłącznie przez wirus tego samego typu.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Chociaż jak dotąd nie wynaleziono leku na tę przypadłość, niemowląt nie należy leczyć samodzielnie – konieczne jest wezwanie lekarza z powodu ryzyka odwodnienia. Leczy się wyłącznie objawy. Podaje się środki obniżające temperaturę, leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne. Najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia. Dlatego niezwykle ważne jest ciągłe podawanie niedużych ilości płynów i elektrolitów. Pomocne w leczeniu są probiotyki. W przypadku intensywnych biegunek i wymiotów, u małych dzieci konieczne może być leczenie szpitalne i podanie kroplówek nawadniających. Nie należy wmuszać dziecku jedzenia. Dieta powinna być lekkostrawna. Odpowiednia jest marchwianka i kleik ryżowy. Po wyleczeniu warto zadbać o wzmocnienie dziecka, gdyż jelitówka osłabia układ odpornościowy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *