Narzynki to wieloostrzowe narzędzia, których podstawową funkcją jest nacinanie gwintów zewnętrznych. Umożliwiają one także kalibrację gwintów. Na rynku dostępnych jest wiele odmiennych narzędzi zawierających się w tej kategorii – można je podzielić ze względu na różnicę w budowie, materiał, do jakiego są dedykowane oraz parametry decydujące o ich przeznaczeniu.
Podział narzynek
Najczęściej spotykane kryterium klasyfikacji pozwala na wyróżnienie narzynek okrągłych i automatowo-dzwonowych. Te pierwsze są najpowszechniej stosowanymi narzynkami, ze względu na ich uniwersalny charakter. Sprawdzą się zarówno w ręcznej, jak i maszynowej obróbce materiałów. Głębsze gwintowanie możliwe jest natomiast dzięki narzynkom automatowo-dzwonowym, używanym w tokarkach.
Firma Fanar pochodząca z Ciechanowa, która jest jednym z największych producentów narzynek w Europie, proponuje podział ze względu na materiał, do jakiego narzynka została przeznaczona. Narzynki Fanar 800 do stali konstrukcyjnych ze stali szybkotnącej HSS są dostępne w trzech konstrukcjach gabarytowych: walcowej, stożkowej i walcowej nastawnej. INOX to model skuteczny w pracy ze stalą nierdzewną, wykonany jest ze stali szybkotnącej HSSE i posiadający konstrukcję gabarytową walcową. Do mosiądzu dedykowane są narzynki Fanar Ms, również wykonane z HSSE, walcowe lub stożkowe.
Funkcjonuje także podział związany z działaniem narzynki i jej wymiarami. W tym miejscu można wyróżnić narzynki drobnozwojne, metryczne i calowo-rurowe G. Narzynki drobnozwojowe umożliwiają nacięcie gwinta metrycznego na wałku w jednym przejściu. Parametry narzynki drobnozwojnej, jakie podaje się wraz z nazwą, to wielkość i skok. Warto przy tym zauważyć, że tego typu informacje nie są zawarte w nazewnictwie narzynek zwykłych. Aby dobrać odpowiednią oprawkę do narzynki należy zwrócić szczególną uwagę na jej szerokość i grubość.
Narzynki metryczne Fanar, podobnie jak drobnozwojne, wykorzystuje się do nacinania w jednym przejściu. Są one wyposażone w gwint o zarysie 60 stopni, który jednocześnie jest gwintem najbardziej popularnym wśród użytkowników.
Narzynki calowe, zwane również narzynkami rurowo-walcowymi o zarysie gwintu G są powszechnie użytkowanie, ze względu na uniwersalny charakter gwintu. Sprawdzają się zwłaszcza przy pracy nad połączeniami rurowymi lub w sytuacjach, w których możliwy jest kontakt z ciekłymi substancjami. Wybierając narzynki calowe należy zwrócić uwagę na długość, szerokość i uzależnioną od wielkości liczbę rowków wiórowych. Skuteczne użytkowanie umożliwi zamontowanie narzynki na rękojeści wyposażonej w część mocującą w kształcie koła. Jest to wygodny i praktyczny sposób na korzystanie z narzynek.