Zalecenia do wykonania USG szyi mogą być różne. Zwykle wiążą się z przewlekłym kaszlem, chrypką i dolegliwościami bólowymi odczuwanymi w obrębie szyi lub podejrzeniami wystąpienia konkretnych schorzeń – np. polipów, raka krtani. Jest to badanie obrazowe, nieinwazyjne i co ważne bezbolesne, które pozwala wykryć wiele chorób oraz pomaga w wykonaniu biopsji.
USG szyi – na czym polega badanie?
Otóż jak zostało już we wstępie zaznaczone USG szyi jest nieinwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta badaniem wykonywanym za pomocą ultrasonografu (wykorzystującego właściwości fal ultradźwiękowych) do obrazowania krtani i gardła w czasie rzeczywistym.
USG gardła i szyi pozwala ocenić czy w obrębie ślinianek, krtani, tarczycy i innych narządów nie dochodzi do powstawania patologicznych zmian lub występowania podejrzanych anomalii mogących być objawem choroby nowotworowej bądź przewlekłego stanu zapalnego. Ponadto niewątpliwą zaletą tego badania jest to, że w trakcie jego trwania można dopasować jego parametry do badanych struktur tkanek i narządów (różniących się od siebie stopniem pochłaniania fal ultradźwiękowych) w celu bardziej precyzyjnego obrazowania. Jest więc bardzo wiarygodnym badaniem, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać.
USG krtani a echolaryngografia
Ultrasonografia do obrazowania krtani jest ważnym elementem diagnostyki schorzeń występujących w jej obrębie. Pozwala wykryć raka krtani lub przerzuty do węzłów chłonnych szyi i chrząstki tarczowatej. Ponadto pomaga wykonać biopsję cienkoigłowej do pobrania materiału cytologicznego, bądź stwierdzić wystąpienie nacieku nowotworowego tętnicy szyjnej w przebiegu raka krtani.
Natomiast podczas echolaryngografii, kiedy głowica ultrasonograficzna jest umieszczona wewnątrz krtani pacjenta, istnieje możliwość wykrycia przerzutów raka krtani do węzłów chłonnych szyi oraz kontrolę przebiegu leczenia nowotworów złośliwych krtani.
USG szyi wskazania
Obecnie USG krtani i szyi stanowi ważny punkt przedoperacyjnej oceny układu chłonnego szyi, stanowiący uzupełnienie badań radiologicznych w przypadku podejrzenia wystąpienia zmian nowotworowych. Poza tym stanowi cenne narzędzie oceniające fałdy głosowe.
Wskazaniami do wykonania USG szyi mogą być:
- przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie szyi;
- uporczywy kaszel;
- chrypka;
- krztuszenie się oraz świst krtaniowy;
- opuchlizna lub wyczuwane palpacyjnie nieprawidłowe powiększenie narządów – głównie tarczycy lub krtani;
- nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych, szczególnie u osób leczonych na przewlekłe zapalenie zatok lub z uwagi na utrzymujący się przez wiele tygodni katar;
- dolegliwości bólowe oraz powiększenie węzłów chłonnych;
- uporczywy i długotrwały ból gardła oraz jamy ustnej, nasilający się podczas połykania czy w czasie gwałtownych zmian temperatur w jamie ustnej;
- ból i powiększenie ślinianek podżuchwowych i przyusznych;
- dolegliwości bólowe promieniujące od żuchwy w stronę uszu i skroni;
- podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości krążeniowych w okolicy tętnic szyjnych i kręgowych;
- wyczuwane pod palcami guzki lub zgrubienia;
- podejrzenie wystąpienia polipów czy raka krtani.
Wykonanie USG gardła i szyi pomaga rozwiać wiele wątpliwości dotyczących naszego aktualnego stanu zdrowia, a tym samym uchronić się przed rozwojem ciężkich schorzeń tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych oraz gardła i krtani. I tak naprawdę warto je wykonać, kiedy tylko pojawiają się dolegliwości bólowe i jakikolwiek dyskomfort w obrębie szyi, którego nie powinno się lekceważyć. USG szyi można wykonać w wielu placówkach, np. w Centrum Medycznym Promed w Krakowie.