Podczas badań odporności materiałów i wyrobów na różne zmiany warunków środowiska powszechnie wykorzystuje się różnego typu komory klimatyczne. Wśród nich wyróżniamy m.in. komory temperaturowe, próżniowe oraz szokowe. Na jakiej zasadzie działają te ostatnie i dlaczego ich rola jest tak istotna? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule!
Komory szokowe – budowa i działanie
Komory szokowe pozwalają sprawdzić, jak dany materiał reaguje na gwałtowne zmiany temperatury. W związku z tym muszą składać się z komory grzejnej oraz chłodzącej. Ruch badanej próbki pomiędzy nimi odbywa się w specjalnym koszu, który w zależności od wersji urządzenia przemieszcza się w pionie lub poziomie. Pojemność zarówno samej komory, jak i kosza, może być różna w zależności od modelu. To, co koniecznie należy sprawdzić przed zakupem maszyny to możliwy do ustawienia zakres temperatur. Dobrej jakości komora klimatyczna szokowa pozwoli na ustawienie temperatury w komorze chłodzącej nawet na -80°C, a w grzejnej na +220°C. Nowoczesne komory są też wyposażone w dotykowy ekran, który pozwala na łatwe sterowanie wszystkimi parametrami.
Testy szoków termicznych w komorach
Szokowy test temperaturowy (lub inaczej test szoków termicznych) to jeden z najbardziej rozpowszechnionych testów w takich gałęziach przemysłu jak wojskowy, lotniczy czy motoryzacyjny. W tych dziedzinach bowiem normalne jest, że polimery narażone są na nagłe zmiany temperatury. Zanim więc zostaną dopuszczone do użytku, należy zbadać ich bezpieczeństwo. Podczas testu badaną próbkę umieszcza się w specjalnym koszu. Następnie za pomocą ruchomej windy jest ona przenoszona pomiędzy komorą grzejną a chłodzącą. Trwa to zaledwie kilka sekund i powtarza się kilka tysięcy razy. Wszystko po to, aby mieć pewność, że dany materiał jest w stanie znieść taki szok termiczny i sprawdzić, czy nie zmieniają się jego właściwości.
Gdzie najlepiej nabyć komory klimatyczne szokowe?
Komory klimatyczne, w tym te pozwalające wykonać testy szokowe, możemy nabyć u producentów sprzętu laboratoryjnego. Ważne, aby polegać jedynie na sprawdzonych producentach i dostawcach, którzy dbają o jakość oferowanych produktów. Komory powinny być wyprodukowane z uwzględnieniem najnowszych technologii oraz spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Choć nie jest to konieczne, warto też, aby posiadały dodatkowe opcje i udogodnienia, które zwiększają komfort pracy operatora i wpływają na wiarygodność uzyskanych wyników. Komora klimatyczna szokowa to naprawdę dobra inwestycja w wyposażenie każdego laboratorium, dlatego zawsze warto brać ją pod uwagę, planując zakup nowego sprzętu. Dokładne sprawdzenie specyfiki urządzenia oraz zdecydowanie się na obdarzenie zaufaniem renomowanego producenta są gwarancją na sprawne działanie maszyny przez wiele lat.