Polipy jelita grubego – jaką dietę stosować?

Polip to twór guzowaty, który wyrasta z błony śluzowej. O jego obecności mówi się wtedy, gdy uwypuklenie wystaje ponad powierzchnię jelita i jest skierowane do światła jelita grubego. Nieleczony może prowadzić nawet do zachorowań na nowotwór złośliwy (rak jelita grubego). Oprócz poddawania się regularnym badaniom kolonoskopii należy stosować odpowiednią dietę.

Warto zauważyć, że dieta dla osoby z polipami oraz dla pacjenta, u którego guzowate twory zostały usunięte, musi się różnić.

Dieta przy polipach jelita grubego

Dieta zazwyczaj kojarzy się z restrykcyjnymi, często okrojonymi składnikami odżywczymi. Stosowanie jej według takich wytycznych, może dodatkowo wywoływać ból brzucha i inne nieprzyjemnie dolegliwości. To świadczy o złym, a nie zdrowym i prawidłowym odżywianiu się (zobacz również Ból brzucha – przyczyny, diagnostyka, leczenie).

Dieta przy polipach jelita grubego powinna być obfita w zróżnicowane składniki odżywcze. W związku z tym do codziennego menu należy włączyć produkty bogate w błonnik pokarmowy. Białko to źródło aminokwasów. Ich zadaniem jest odbudowa zniszczonego nabłonka jelit. Każdy posiłek powinien być lekki. Rezygnujemy więc z tłustych wędlin. Śniadanie to dobry moment dla koktajli warzywnych i serów o niskiej zawartości tłuszczu. Na obiad polecamy chude gatunki mięs np. kurczaka, indyka i cielęcinę. Kolacja jako ostatni posiłek dnia powinien również dobrze rozpoczynać kolejny poranek, dlatego też warto zjeść lekką sałatkę czy warzywa na parze. W diecie dla osób z polipami jelita grubego należy także uwzględnić obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się oczywiście w rybach.

Dieta po usunięciu polipów jelita grubego

Po wykonaniu zabiegu usunięcia polipów, trzeba jeszcze bardziej wykazać się dokładną starannością w doborze diety. Konieczna jest rezygnacja ze spożywania czerwonego mięsa oraz produktów konserwowanych. Tuż po usunięciu tworów guzowatych, należy stosować dietę półpłynną lub płynną. W tym przypadku sprawdzą się wszelkie koktajle warzywne i owocowe, zupy krem, smoothies oraz soki świeżo wyciskane. W momencie, gdy lekarz poinformuje o zagojeniu się jelita oraz uzyskaniu przez nie pełnej sprawności, powracamy do stosowania diety lekkostrawnej i zarazem zapobiegającej powstawaniu kolejnych polipów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu polipów jelita grubego, odwiedź stronę www.lactoral.pl.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *