Pieczenie pochwy i świąd miejsc intymnych nie należą do najprzyjemniejszych doznań. Są najczęściej symptomami choroby, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i niestety, potrafią nawracać. Co to może być za infekcja i czym spowodowana oraz jak jej zapobiegać w przyszłości?
Po pierwsze, rozpoznanie
Pieczenie i świąd miejsc intymnych mogą być oznaką wielu infekcji. Najczęściej jednak jest to grzybica pochwy. Schorzeniu temu towarzyszą też inne objawy, takie jak nienaturalne upławy. U zdrowych kobiet wydzielina jest najczęściej bezbarwna i bezwonna. W przypadku zakażenia grzybiczego ma ona nienaturalnie białą i grudkowatą konsystencję oraz słodkawy zapach. W przypadku zaobserwowania u siebie takich symptomów należy zgłosić się z nią do lekarza. Zanim jednak wizyta się odbędzie, może minąć kilka dni, dlatego warto załagodzić objawy. Pomogą w tym między innymi nasiadówki z rumianku, przewiewna bielizna i nieobciskające ubrania – dlatego najlepszym wyborem na czas walki z infekcją będzie sukienka lub luźna spódnica. Bardzo pomocne okazuje się również wprowadzanie dobrych bakterii do organizmu w postaci kefirów i jogurtów. Zawierają one naturalne probiotyki, które pomagają w walce z kandydozą.
Pożegnać się z infekcją raz na zawsze?
Niestety, nie da się pozbyć infekcji raz na zawsze. Jednak da się zapobiegać profilaktycznie jej nawrotom. Nie chodzi tutaj o to, aby totalnie zrezygnować z obcisłych spodni, czy też omijać basen szerokim Łukiem. Należy jednak zachować ostrożność, wprowadzić kilka codziennych nawyków i reagować przy najmniejszych symptomach nawrotu. Na pewno pomoże zmiana diety. To główne źródło zakwaszenia lub wyjałowienia organizmu oraz najprostsza droga do wprowadzenia tych bakterii, które są dobre dla naszego organizmu. Grzybica i drożdże najlepiej rozwijają się przy diecie, w której występuje duża ilość cukrów, alkoholu i węglowodanów. Dobrych bakterii dostarczają produkty mleczne – głównie jogurty oraz wszelkiego rodzaju kiszonki. Rozwojowi grzybicy może również pomagać siedzący tryb życia, dlatego warto, nie tylko dla utrzymania prawidłowej wagi, ale również dla zdrowia intymnego, wprowadzić trochę aktywności fizycznej, chociażby w postaci zamiany windy na schody.
Jeżeli mimo profilaktyki pieczenie pochwy i swędzenie utrzymują się, nie należy tego bagatelizować. Obserwacja własnego organizmu ma znaczenie nie tylko przy chorobach i infekcjach.