Alergia pokarmowa diagnozowana jest u coraz większej liczby niemowląt i dzieci. Jest ona reakcją na alergen, czyli białko zawarte w pokarmie, które u zdrowych dzieci nie prowadzi do wystąpienia objawów uczulenia. Jak rozpoznać to schorzenie i czego unikać?
Alergeny
Mleko krowie jest pokarmem, które najczęściej uczula zarówno dzieci, jak i niemowlęta. W jego skład wchodzi kilkanaście rodzajów białek, w tym kazeina, która jest najbardziej uczulająca. Dlaczego właśnie ona? Bo w przeciwieństwie do innych białek nie ulega ona rozkładowi po wpływem temperatury. Z tego względu dzieci poniżej 1. roku życia nie powinny spożywać mleka krowiego. Oprócz tego do popularnych alergenów zaliczyć można białko jaja kurzego, soi, pszenicy, ryb czy orzeszków ziemnych.
Zwiększone ryzyko alergii
Jeśli jedno z rodziców lub rodzeństwo ma lub miało w przeszłości zdiagnozowaną alergię, to ryzyko jej wystąpienia u dziecka w znacznym stopniu się zwiększa. W takim wypadku możliwość pojawienia się alergii wzrasta nawet do 40 proc.! Gdy alergia występuje u obojga rodziców, to szansa na odziedziczenie jej przez dziecko wynosi niemalże 60 proc. W przypadku, gdy maluch nie jest genetycznie obciążony wystąpieniem alergii, to ryzyko jej pojawienia się oscyluje w granicach 5-15 proc.
Objawy alergii
Warto mieć na uwadze, że oznaki alergii pokarmowej mogą wystąpić nawet u niemowląt, które są karmione wyłącznie piersią, ponieważ alergeny z pokarmu przenikają do mleka matki. Objawy, których rodzice nie powinni lekceważyć to kolki, biegunki, wzdęcia i bóle brzuszka, wysypki, śluz lub krew w stolcu, a także zbyt wolne przybieranie na wadze. Ponadto mogą się uwidocznić dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak: kaszel, katar sienny i kichanie, świszczący oddech i trudności w oddychaniu. Alergia pokarmowa potrafi utrudniać prawidłowy rozwój dziecka, a zbagatelizowanie objawów może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
Zdiagnozowanie alergii – co dalej?
Przy zdiagnozowanej alergii pokarmowej u dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na odżywianie. Wskazane jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, tzn. nie podawanie dziecku alergizującego produktu i nie spożywanie takich produktów przez matkę karmiącą piersią. Warto starannie wybierać posiłki i dokładnie czytać etykiety, znajdujące się na artykułach żywnościowych. Wiele przydatnych informacji na ten temat znajduje się na stronie latopic.pl.