Potrzebujesz aparatu ortodontycznego?

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – to stare przysłowie jest ciągle aktualne. Piękny uśmiech, odsłaniający równe, białe zęby to najlepsza wizytówka człowieka. Przy obecnym stanie wiedzy i poziomie technologii każdy może sobie na to pozwolić. Aparaty ortodontyczne nie tylko korygują szpary międzyzębowe, ale również stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu, niezależnie od wieku pacjenta.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty stosowane w ortodoncji dzielą się ruchome i na stałe. Aparaty ruchome, stosowane najczęściej u dzieci i młodzieży, mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. Nosi się je kilkanaście godzin na dobę, zdejmując podczas spożywania posiłków oraz mycia zębów. Projektowane są indywidualnie i mogą różnić się konstrukcją.

Aparaty stałe

Jak sama nazwa wskazuje, modele te zakładane są przez ortodontę i pozostają na zębach przez cały okres leczenia. Dzięki temu korygują wady zgryzu szybciej niż aparaty ruchome. Klasyczne modele z zamkami metalowymi stosuje się w ortodoncji najczęściej, z uwagi na niską cenę. Chociaż bardzo rzucają się w oczy, posiadają wiele innych zalet – są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Można też do nich dobierać ciekawe ligatury o różnych kolorach.

Aparaty klasyczne z zamkami kosmetycznymi (estetycznymi)

W aparatach tego typu zamki podczas uśmiechania się pozostają mało widoczne, ponieważ wykonane są z przezroczystego materiału – może nim być porcelana, akryl, kryształ lub plastik. Ich dużą wadą jest mała wytrzymałość i podatność na pękanie.

Nakładki Invisalign

Uważa się je za jedne z najbardziej nowoczesnych metod stosowanych w ortodoncji. Nie posiadają drutów ani zamków. Zbudowane są z tzw. alignerów, czyli ruchomych aparatów nakładkowych, które należy wymieniać co 2 tygodnie. Wykonane są z przezroczystego plastiku, a więc pozostają całkowicie niewidoczne na zębach. Aparat invisalign sporządzany jest indywidualnie dla każdego pacjenta „pod zgryz”, ponieważ musi idealnie przylegać do zębów (stosuje się tu komputerową wizualizację 3D). Nakładki stopniowo i bezboleśnie przesuwają zęby do wymaganej pozycji, a kolejne wizyty kontrolne są rzadsze i krótsze. Niestety, cena takiego aparatu jest bardzo wysoka.

Aparaty bezligaturowe (samoligaturujące)

Należą do stałych aparatów ortodontycznych, ale nie posiadają ligatur (połączeń między zamkami). Rolę tę pełni specjalny mechanizm suwakowy. Dzięki temu czas leczenia jest krótszy (o około 6 miesięcy), a wizyty kontrolne odbywają się rzadziej (nie ma potrzeby regulacji ligatur). Modele te są bardzo estetyczne, niepodatne na uszkodzenia i mniej inwazyjne (mniejsze ryzyko podrażnień).

Portal tourmedica.pl oferuje nie tylko metody i techniki stosowane we współczesnej ortodoncji, ale również wiele ciekawostek, dlatego warto go odwiedzić.

Zapoznaj się także z zabiegiem leczenia zaćmy na https://www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zacmy/

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *