Jak dbać o dobre samopoczucie u osób starszych?

W pewnym wieku człowiek nie jest już w stanie sam dbać o siebie. Chcąc pomóc seniorom, wspieramy ich w codziennych czynnościach – warto jednak nie zapominać o ich samopoczuciu. Jak sprawić, by nasi bliscy czuli się dobrze?

Naucz się, jak reagować

Opieka nad osobą starszą nie jest prosta – w zależności od charakteru seniora trzeba wykazywać się większą lub mniejszą cierpliwością. Zawsze jednak trzeba być gotowym na różne sytuacje, niejednokrotnie wywołujące ogromny stres.

Przede wszystkim należy przyswoić zasady pierwszej pomocy. Opiekując się osobą w podeszłym wieku, trzeba być wyczulonym na nawet najmniejsze sygnały. Monitorowanie stanu zdrowia, pilnowanie pór przyjmowania leków oraz terminów wizyt u lekarzy – to podstawy podczas opiekowania się seniorami!

Dieta seniora

Pilnować należy nie tylko pór przyjmowania leków, ale także pór i jakości spożywanego jedzenia – często zdarza się bowiem, że seniorom dokucza brak apetytu. Produkty powinny być zróżnicowane i podzielone na kilka posiłków (4-5), dopasowanych kalorycznością do potrzeb danej osoby.

Portal dla opiekunek osób starszych w Niemczech: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

W diecie (o ile lekarz danej osoby nie ma konkretnych wskazań co do posiłków) powinny królować lekkostrawne dania. Osoby starsze powinny koniecznie unikać dań typu fast food, przetworzonej żywności, tłustych i smażonych potraw, napojów gazowanych, soli i ostrych przypraw.

W przypadku niektórych chorób zwykła dieta to za mało. Żywienie medyczne dla osób starszych – dlaczego jest tak ważne? Seniorzy mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić im ich odpowiednich dawek, jedynym rozsądnym rozwiązaniem staje się żywienie medyczne. Dopóki senior sam je, wystarczy zastosować odżywianie doustne; jeśli jednak ma problemy z jedzeniem lekarz zaleci żywienie dojelitowe lub pozajelitowe.

Więcej na temat żywienia pozajelitowego dowiesz się z tego artykułu: http://zywieniemaznaczenie.pl/zywienie-kliniczne/zywienie-pozajelitowe/.

Słuchaj i staraj się zrozumieć

W opiece nad osobą starszą ważna jest umiejętność słuchania, ponieważ nasz podopieczny musi mieć poczucie, że może nam ufać i na nas polegać. Rozmowy, wspólne rozwiązywanie krzyżówek czy oglądanie telewizji to małe-wielkie zajęcia, które tylko pozornie nie mają większego znaczenia.

Pamiętaj też, że chcąc pomóc, nie należy wyręczać seniorów we wszystkich obowiązkach! Niektóre osoby starsze odbierają tego rodzaju wsparcie jako odbieranie im samodzielności.

Dlatego słuchaj wszystkich słów seniora i staraj się zrozumieć jego potrzeby. Niejednokrotnie wymaga to sporej ilości czasu – ale naprawdę warto.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *